TERVETULOA UUSI LUKIJA VAAHTERA-MARIA.
Nyt on välillä laitettava ruoka postaus kun tuntuu, että menee aivan lihomiseksi tämä touhu.
Siis, kyllä meillä vielä syödään ruokaakin vaikkei se täältä blogista aina tule ilmi.
Lähdemme tästä viemään tyttöjä kokkikerhoon tekemaan uunijäätelöä. Ja itse menemme verho kaupoille kodinykköseen, niin pääsen vihdoin esittelemään loppuviikosta virkkauksiani. (Jos kaikki menee nappiin.)
n.300 g kuvioista pastaa (meillä kukka-pastaa)
400 g kananpojan paistijauhelihaa
1 sipuli
2 valkosipulia
n. 2 tl suolaa
2 tl sokeria
400 g paseerattua tomaattia
4 rkl oliivi viipaleita
(ohjeesta poiketen laitoin pakaste herneitä pussin lopun sekaan.)
PINNALLE:
100 g viherpippurisulatejuustoa
MUNAMAITO:
7 dl maitoa
3 munaa
n. 1 tl suolaa
1tl basilikaa
Keitä pasta suolalla maustetussa vedessä puolikypsiksi.
Ruskista jauheliha ja sipulit. Mausta.
Lisää paseerattutomaatti sekä oliivit. Sekoita hyvin. Sekoita munamaidon ainekset. Kaada valutettu pasta ja jauhelihaseos uunivuokaan ja sekoita. Ripottele pinnalle viherpippurijuusto. Kaada lopuksi vuokaan munamaito ja kypsennä uunin alatasolla 200 asteessa noin 40 minuuttia.
Oot kyllä niin ahkera ruoanlaittaja, että ihan kateeksi käy. Tuntuu, että meillä syödään aina vaan sitä yhtä ja samaa...Perunaa ja kastiketta ja sitten toisena päivänä taas välillä Kasteiketta ja perunaa.... ;O)
VastaaPoistaTosin olenkin yksikseni, mitä poika joskus aina välillä käy äidinkin perunakattilaa kurkkaamassa...
Kiitos vinkistä, tätä voisikin kokeilla vaikka ensi viikolla :)
VastaaPoistaKyllä minä olen ainakin huomannut että teillä syödään ruokaa ja hyvää ja monipuolista sellaista. Meillä pyörii samat soosit, kaksin kun ollaan niin vähäisetkin ideat on hukassa :D
VastaaPoistaKiitos teille kaikille kommenteistanne, täytyy myöntää että jos minäkin asuisin kaksin tai yksin tuskin sitä tulisi kokattua näin monipuolista. Mutta lapsille yritän ja sitten taas tekee viikonloppuna ihan erilaista ruokaa mieli.
VastaaPoistaItsekseni söisin varmaan paljon kevyempää ruokaa keittoja ja kasviksia menisi paljon.